درخواست جذب سرمایه

 

 

گزارش عملکرد پورتفوی سرمایه‌گذاری

شرکت توسعه کارآفرینی بهمن

 

   زمستان ۱۳۹۹

 

شرکت توسعه کارآفرینی بهمن از سال گذشته اقدام به انتشار گزارش‌هایی در حوزه فعالیت خود با هدف ارائه تصویر شفافی از اکوسیستم کارآفرینی ایران کرده است. در تابستان سال گذشته اقدام به انتشار ” گزارش عملکرد سرمایه‌گذاری” و در پاییز همان سال اقدام به انتشار ” خلاصه وضعیت درخواست‌های سرمایه‌گذاری در بخش نرم‌افزاری” کرده است. این شرکت در جدیدترین گزارش خود بر روی عملکرد پرتفوی سرمایه‌گذاری خود تمرکز کرده است و رشد و عملکرد آنها را بعد از جذب سرمایه در قالب اعداد و ارقام بیان کرده است. همچنین در انتهای گزارش به خدماتی غیرمالی که در مسیر رشد و توسعه به  تیم‌ها ارائه می‌شود، اشاره کرده است.

شرکت توسعه کارآفرینی بهمن بر روی ۵۱ تیم از بدو تاسیس خود سرمایه‌گذاری کرده است که شامل ۲۵ تیم در بخش نرم‌افزار و ۲۶ تیم در بخش صنعتی می‌باشد. برای دسترسی به زمان سرمایه‌گذاری‌ها تا پایان سال ۱۳۹۸ می‌توانید به “گزارش عملکرد سرمایه‌گذاری” این شرکت که در تابستان ۹۹ منتشر شده، مراجعه نمایید. سرمایه‌گذاری های سال ۱۳۹۹ نیز در گزارش پیش‌ رو ارائه شده است.

 

 

 

عمده گزارش بر آمار رشد و عملکرد پرتفوی سرمایه‌گذاری تمرکز دارد و صفحه راهنما اطلاعات مناسبی را در این خصوص ارائه می‌دهد.

ارائه آمار رشد تیم‌ها با مشخص کردن “نام استارتاپ” و “موضوع فعالیت” آنها شروع شده است. رشد و عملکرد تیم سرمایه‌پذیر بعد جذب سرمایه آورده شده است که می‌تواند از جنس رشد شاخص‌های کلیدی کسب‌وکار، رشد ارزش شرکت، توسعه تیم کسب‌وکار و ورود به بازارهای جدید و … باشد. مبلغ کل سرمایه‌گذاری آورده شده است که این مبلغ را لزوما بهمن به صورت کامل سرمایه‌گذاری نکرده است و در برخی تیم‌ها این مبلغ با کمک سرمایه گذار مشترک تامین شده است. مرحله جذب سرمایه نیز به مرحله‌ای که تیم در آن از این شرکت جذب سرمایه کرده است، اشاره می‌کند.

 

  رویدادهای مهم سال گذشته، شامل سرمایه‌گذاری‌های سال ۱۳۹۹ و مشارکت بهمن در تاسیس صندوق‌های جسورانه پیشگام، پویا، نوآفرین و هدهد می‌باشد. مشارکت بهمن در تاسیس این صندوق‌ها با سرمایه ثبتی متفاوت نشان دهنده افق دید این شرکت و تامین زنجیره جذب سرمایه تیم‌های سرمایه‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر کدام از این صندوق‌ها شرکت‌ها و سازمان‌های شاخصی همچون توسعه نوآوری نیکی، سازمان فناوری اطلاعات، ارتباطات زیر ساخت، سبد گردان الگوریتم، عطااستیل، ویستا، مجموعه مهندسی صنایع یاس ارغوان، گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق پژوهش و فناوری اصفهان و برخی از کارآفرینان شاخص اصفهانی مشارکت کرده‌اند.  
  درنهایت لیست خدمات غیرمالی این شرکت به تیم‌های سرمایه‌پذیر ارائه شده است که شامل خدمات مشاوره مالی، حقوقی، منابع انسانی و بازاریابی می‌باشد. در بخش صنعتی نیز خدماتی همچون مشاور فنی، برنامه‌ریزی و مدیریت تولید، کمک به استقرار سایت، شبکه‌سازی با خریداران بالقوه و مشاوره بازرگانی و تامین ارائه شده است.  

 

 

از اینجا می‌توانید نسخه کامل گزارش زمستان ۹۹ را دریافت کنید.