بهمن در چه کسب و کارهایی سرمایه گذاری می کند؟

معیارهای سرمایه‌گذاری بهمن چیست؟
تیم: از نظر بهمن تعداد نفرات بهینه‌ یک تیم بین 2 تا 4 نفر است و معمولاً انتظار میرود بنیانگذاران حضور تمام وقت برای کسب و کار به میزان حداقل ۳ سال را در برنامه خود داشته باشند.
محصول: محصول باید آماده باشد؛ محصول آماده از نظر ما چیزی است که مشتری درحال حاضر با آن کار می‌کند یا می تواند کار کند. در محصولات سخت افزاری پروتوتایپ باید آماده باشد و کار کند. در مورد محصولات نرم افزاری محصول باید به بازار ارائه شده باشد.
بازار: کسب و کار باید در بازار معرفی شده رشد داشته و کشش بازار تایید شده باشد. عدد طلایی برای اندازه بازار وجود ندارد اما بازارهای با اندازه ۵۰ میلیارد تومان سالانه و بالاتر جذابیت دارند. کسب و‌کار باید در بازار معرفی شده مزیت رقابتی اساسی داشته باشد و بازار هدف‌گیری شده رو به رشد باشد.
بهمن به چه مواردی برای سرمایه‌گذاری علاقه‌ ندارد؟
- ایده‌ها، ثبت اختراع‌ها و ابداعاتی که وارد بازار نشده‌اند و مشتری ندارند.
- طرح معرفی شده در قالب پروژه یک شرکت باشد نه در قالب یک تیم تمام وقت با دیدگاه تشکیل یک کسب و کار.
- تیم فنی و افرادی که ارزش اصلی کسب و کار را ایجاد می‌کنند جز سهامداران و بنیانگذاران نباشند. (فعالیت اصلی ایجاد کسب و کار برون سپاری نشده باشد).
- بیش از ۳۵ درصد از سهام شرکت به سرمایه‌گذار قبلی یا اشخاصی که در شرکت حضور ندارند واگذار شده باشد.

بهمن در چه مراحلی از کسب و کار و تا چه مبالغی سرمایه گذاری می کند؟

بهمن در مراحل پیش‌بذری (pre-seed)، بذری (seed) و زودهنگام (early stage) سرمایه‌گذاری می‌کند.

برای سرمایه‌گذاری تا سقف ۱ میلیارد ریال محدودیتی از سمت بهمن وجود ندارد؛ اما سرمایه‌گذاری‌های بیش از ۱ میلیارد ریال، فقط در صورت وجود سرمایه‌گذار مشترک (Co-Investor) انجام‌پذیر است.

فرآیند ارزیابی و سرمایه‌گذاری بهمن چگونه است و چقدر زمان می برد؟

فرآیند سرمایه‌گذاری و زمان‌بندی بهمن به طور خلاصه به شرح زیر است و اگر تیم در هر مرحله مورد پذیرش نباشد ایمیلی مبنی بر رد درخواست جذب سرمایه دریافت می‌کند.
1.درخواست اولیه تیم برای جذب سرمایه از طریق ایمیل
2.تماس تلفنی (غربالگری اولیه): ظرف 3 الی 4 روز کاری
3.جلسه آشنایی اولیه (غربالگری ثانویه): ظرف مدت ۷ روز کاری
4.ارسال ترم شیت: بلافاصله بعد از جلسه آشنایی اولیه
5.تایید ترم شیت توسط تیم: ظرف مدت ۷ روز کاری
6.ارزیابی موشکافانه: معمولاً دو هفته یا بیشتر
7.ارسال پیشنهاد سرمایه گذاری
- ایمیل ارسالی باید حاوی چه اطلاعاتی باشد؟
معرفی کلی کسب وکار، شماره‌ تلفنی جهت پیگیری‌های بعدی و هر فایلی که به شناخت بهتر تیم و کسب و کار کمک خواهد کرد.
- در تماس تلفنی چه سوالاتی پرسیده می شود؟
هدف از این مرحله غربالگری اولیه تیم‌ها و جلوگیری از رفت و آمدهای غیر ضروری است. پاسخ‌هایی که تیم به سوالات کارشناسان بهمن می‌دهد در کمیته سرمایه‌گذاری بهمن مطرح شده و اگر از نظر معیاری کلی سرمایه گذاری بهمن مورد پذیرش بود و حداقل دو نفر در کمیته سرمایه‌گذاری به منظور پیگیری تیم درخواست دهنده علاقه داشتند، اعضای تیم برای آشنایی اولیه به جلسه‌ای حضوری دعوت می‌شوند.


معمولاً 6 سوال کلیدی در این مرحله از نماینده تیم پرسیده می‌شود.
درباره محصول و خدمت، درباره سرمایه مورد نیاز، درباره فناوری و مزیتها، درباره ترکیب تیم و سهام، برنامه مالی و هزینه های انجام شده، تاریخچه اجرا و مسائلش.

ساختار مشارکت و سرمایه‌گذاری بهمن چگونه است؟

بهمن (به همراه سرمایه‌گذاران مشترک) حداکثر ۳۰ درصد از سهام را در ازای کل مبلغ سرمایه‌گذاری درخواست خواهد کرد. سهام کارآفرین از نوع عادی و سهام سرمایه‌گذار از نوع ممتار خواهد بود. شرایط اصلی سرمایه‌گذاری پس از آشنایی اولیه با تیم در قالب ترم‌شیت به ایشان ارائه می گردد و پس از تایید رسمی آن شرایط، فرآیند ادامه پیدا می کند.

چه تعاملی میان بهمن و شرکتهای پرتفولیو وجود دارد ؟

از ابتدا ساختار مشارکت حقوقی بهمن با شرکت سرمایه پذیر به این شکل است که یکی از همکاران بهمن در هیئت مدیره آن شرکت حضور خواهد داشت. این حضور از ابتدا با علاقه قبلی و مشارکت همکار بهمن است و در واقع نماینده بهمن ضمن علاقه به کسب و کار سهیم در منافع آتی آن است و برای رشد آن کسب و کار تلاش می کند.

جلسات هیئت مدیره بصورت منظم برگزار می شود و چالشهای شرکت طرح و پیگیری می گردند.

سرمایه بهمن از کجا تامین می شود ؟

سرمایه خطرپذیر (Venture Capital)، سرمایه‌ای است که به همراه کمک‌های مدیریتی، در اختیار شرکت‌های جوان، کوچک، بسرعت در حال رشد و دارای آتیه اقتصادی قرار می‌گیرد. سرمایه گذاران خطرپذیر (VC) در واقع واسطه مالی میان موسسات سرمایه‌گذار اصلی (صندوق‌های دارای امکان سرمایه‌گذاری نظیر صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، موسسات بیمه و…) و شرکت‌های بسرعت در حال رشد نوآوری- محور است. عموماً موسسات سرمایه‌گذار اصلی، بعنوان شریک با مسئولیت محدود (Limited Partner)  عمل می‌نمایند و VC نقش شریک مدیریتی (General Partner) را ایفا می‌کند و مسئولیت فعالیت‌هایی که از طریق منابع مالی LP انجام می‌شود را عهده دار است.

آیا بهمن با سرمایه گذاران خارج از کشور هم همکاری دارد؟

بله، در صورتی که تیمهای سرمایه‌پذیر شرایط جذب سرمایه‌گذار خارجی را داشته باشند، شرکت توسعه کارآفرینی بهمن می‌تواند امکان مذاکره با سرمایه‌گذار خارجی را فراهم کند. معمولاً قابلیت پتنت شدن در اروپا، از جمله موارد مورد نیاز از طرف سرمایه‌گذاران اروپایی است.

ثبت سوال جدید

نام ایمیل تلفن
پرسش