درخواست جذب سرمایه

اپلیکیشن رانندگان Didi چه ویژگی هایی دارد

اپلیکیشن رانندگان دی دی

اپلیکیشن «دی‌دی» چگونه رانندگان را راضی و وفادار نگه می‌دارد؟

اپلیکیشن رانندگان دی دی

‌دی‌دی (Didi) یک پلتفرم حمل‌و‌نقل موبایلی یونیکورن است که در بیش از ۴۰۰ شهر چین فعالیت می کند.

اپلیکیشن رانندگان دی‌دی که از آن برای سوار کردن مسافران و مدیریت سفر استفاده می‌شود ویژگی‌هایی دارد که موجب رضایت رانندگان شده است.

یکی از این ویژگی‌ها نقشه‌ای تحت عنوان «هات‌مپ» (hot map) است که مکان‌های احتمالی مسافرگیری در ۱۵ دقیقه آینده را نشان می‌دهد.

اپلیکیشن رانندگان دی دی

از اواخر سال ۲۰۱۷ دی‌دی ادعا کرده است که سیستمش می تواند با دقت ۸۵% مکان‌های مسافرگیری در ۱۵ دقیقه ی آینده را نشان دهد. این ویژگی سبب  افزایش کارایی کل سیستم می شود. و وقتی پای جابجا کردن ۵۵۰ میلیون نفر در بیش از ۴۰۰ شهر در میان باشد کارایی این سیستم چشمگیر خواهد شد.

عملکرد جالب دیگر این اپلیکیشن نمایش ۳۰ میلیون نقطه‌ی مسافرگیری روی نقشه است. این نقاط مسافرگیری به هر دوی مسافران و رانندگان می‌گوید که کجا باید همدیگر را پیدا کنند. این ویژگی نه‌تنها نیاز به مکالمه بین راننده و مسافر را برای پیدا همدیگر برطرف می‌کند بلکه بزرگترین علت رخ دادن شکایات علیه رانندگان را نیز حذف می‌کند.

چون قوانین، رانندگان را از توقف در مکان‌های مشخص باز می‌دارد و مسافران به ندرت از این مساله مطلع هستند، این موضوع علت اصلی سوءتفاهمات و شکایات است.

یکی دیگر  از ویژگی‌های جالب این اپلیکیشن همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید وجود تعداد زیاد خدماتی است که برای رانندگان مهیا شده است.

اپلیکیشن رانندگان دی دی

این خدمات شامل موارد زیر هستند:

  • یافتن و زدن بنزین با نرخ تخفیف
  • یافتن ایستگاه های شارژ خودروهای برقی
  • خدمات اعتباری
  • خدمات خودروهای دست دوم
  • بیمه خودرو
  • بیمه درمانی
  • خدمات دولتی

 

ویژگی‌های اپلیکیشن دی‌دی به سه دلیل اهمیت بسیار زیادی دارند:

  1. رضایت رانندگان منجر به خدمات بهتر و پلتفرم قوی‌تر می‌شود

خدمات بهتر رانندگان منجر به رضایت مشتریان می‌شود و در نتیجه رانندگان و مشتریان به این پلتفرم وفادار مانده و هزینه های جابجایی (switching costs) کاهش می یابد.

 

  1. خدمات رسانی به رانندگان، خود تبدیل به یک کسب و کار مجزا می‌شود

خدمات رانندگان دی‌دی، حال یک کسب و کار جدا به نام «زیائوجو» (Xiaoju Automobile Solutions) است و دی‌دی به تازگی ۱ میلیارد دلار روی این کسب‌و‌کار سرمایه‌گذاری کرده است.

زیائوجو اعلام کرده است که قصد دارد حجم فروش خدماتش در سال ۲۰۱۸ را به ۱۳/۱۵ میلیارد دلار برساند.

 

  1. زیائوجو خودش می‌تواند تبدیل به یک پلتفرم شود

زیائوجو می‌تواند ارتباط بین رانندگان و دریایی از کسب‌وکارهایی باشد که فروش و خدمات انجام می‌دهند؛ مثل پمپ بنزین‌ها، تعمیرگاه‌ها، خدمات بیمه خودرو، رستوران‌ها، لیزینگ و غیره.

از این رو وجود دو پلتفرم مکمل در کنار یکدیگر سبب می‌شود همدیگر را تقویت کنند؛ مانند پلتفرم علی‌بابا که از انت فایننشال (Ant Financial) قدرت می‌گیرد و مکمل یکدیگر هستند.

 

 

منابع:

https://www.techinasia.com/talk/didi-keep-drivers-happy-loyal

https://www.crunchbase.com/organization/didi-dache#section-overview

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه