درخواست جذب سرمایه

موج بعدی یونیکورن‌ها در راه است

Uber و Airbnb بخشی از نسل اولیه‌ی استارتاپ‌های فناورانه هستند که ارزششان به سرعت به ۱ میلیارد دلار رسید. اما نسل بعدی یونیکورن‌ها متفاوت به نظر می‌رسند.

استارتاپ‌های فناورانه‌ با ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار زمانی مانند اسب تک شاخ نادر بودند اما حالا تعدادشان زیاد شده و قدیمی هم شده‌اند به طوری که نسل جدیدی بعد از آن‌ها در حال ظهور است؛ نسلی که متفاوت به نظر می‌رسد.

استارتاپ‌های فناورانه‌ی یونیکورن سیلیکون ولی مثل Uber و Airbnb همه از گسترش تلفن های همراه هوشمند و رایانش ابری ارزان بهره بردند. بسیاری از این شرکت ها فقط با تسخیر کسب و کارهای موجود مثل تاکسی، ارسال غذا و هتل و موبایلی کردن آن‌ها  امپراطوری‌های جهانی خود را به پا کردند.

اما با بالغ شدن این شرکت‌ها و رسیدن آن‌ها به مرحله‌ی عرضه‌ی عمومی، فرصت‌های آسان متحول کردن کسب و کارهای سنتی رو به اتمام است. حال بسیاری از استارتاپ‌هایی که یونیکورن‌های احتمالی آینده خواهند بود نظیر Benchling  و Blend به طور عمده روی نرم‌افزار صنایع خاصی مثل کشاورزی، بانک‌ها و شرکت‌های علوم زیستی تمرکز کرده‌اند.

استارتاپ‌های نرم‌افزاری ممکن است کسل‌کننده به نظر برسند اما بسیاری از آن‌ها به سرعت در حال رشد هستند چون صنایعی نظیر کشاورزی با منطبق ساختن خودشان با عصر تکنولوژی نیازمند ابزارهای نرم‌افزاری بیشتری هستند.

دیگر یونیکورن‌های بالقوه نظیر Checkr  و Earnin کسب و کار خود را با خدمت‌رسانی به نسل قبلی یونیکورن‌ها می‌سازند.

بعضی از این استارتاپ‌ها ممکن است بسیار سریع‌تر از قبل به ارزش ۱ میلیارد دلار برسند. امروز حدود ۳۱۵ یونیکورن در امریکا وجود دارد که در مقایسه با ۱۳۱ یونیکورن سال ۲۰۱۵ تعدادشان تقریباً ۲.۵ برابر شده است.

 

نگاهی به برخی یونیکورنهای احتمالی که در لیست ۵۰ تایی Pitchbook قرار دارند

Pitchbook یک لیست ۵۰ تایی از یونیکورن‌های احتمالی ارائه کرده است که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استارتاپ Benchling   در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد. هدف بنیانگذارش حل کردن برخی از ناکامی‌های شخصی حاصل از تکنولوژی منسوخ شده‌ی آزمایشگاه‌های زیست شناسی مولکولی بود.

این استارتاپ کار خود را با ارائه‌ی نرم افزاری آغاز کرد که به محققان آزمایشگاهی اجازه می‌داد دفاتر کاغذی خود را با اسناد قابل جستجوی ذخیره شده در فناوری ابری جایگزین کنند.

 مدیر بازاریابی این شرکت می‌گوید نرم افزار در بخش‌های مختلف اقتصاد وارد شده است اما در شاخه‌ی علوم هنوز جای نگرفته است.

۱۴۰ هزار محقق از جاهای مختلفی نظیر دانشگاه هاروارد و ام‌آی‌تی از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

 Benchling  حدود ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و سال گذشته درآمد و تعداد مشتریان خود را سه برابر کرد.

بخش سلامت، خودرو، خرده فروشی، کالاهای بسته‌بندی شده‌ی مصرفی، شرکت‌های تولیدی پیشرفته، همه به دنبال این هستند که چگونه می‌توان با تکنولوژی هزینه‌ها را کاهش داد یا اینکه تکنولوژی چگونه می‌تواند کمک کند تا بیزینس مدل بعدی‌شان تعریف شود.

 

استارتاپ Farmers Business Network نمونه‌ی دیگری از کسب و کارهای در حال رشد سریع است که در سال ۲۰۱۴ توسط مدیر برنامه‌ی سابق گوگل راه اندازی شد.

 این شرکت شارژ ۷۰۰ دلاری سالانه از کشاورزان می‌گیرد تا داده‌هایی را در مورد مزارعشان، خرید لوازم و فروش محصول با آن‌ها به اشتراک بگذارد و آنالیز کند.

این استارتاپ حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و ۷۷۰۰ مشتری دارد.

شرکت‌های این چنینی بدون رایانش ابری و دیجیتالی شدن فرآیندهای کشاورزی ممکن نبودند. امروز کشاورزی به سمت یک انقلاب دیجیتالی پیش می‌رود.

 

در سال ۲۰۱۳  Shan-Lyn Ma متوجه شد که غالب ابزارهای دیجیتالی برای برنامه‌ریزی عروسی قدیمی و منسوخ شده هستند، طراحی ضعیفی دارند و هزینه‌بر هستند. بنابراین Zola را به راه انداخت که برنامه‌ریزی رایگان برای عروسی انجام می‌دهد.

این استارتاپ از طریق برنامه‌ریزی‌هایش ۷۰ هزار هدیه به فروش می‌رساند. زولا برای جذب بیشتر زوج‌ها ابزارهایی نظیر لیست آنلاین مهمان‌ها و … را نیز ارائه می‌کند.

 

ظهور شرکت‌هایی چون Uber و ایر بی ان بی اقتصاد کوچکی از استارتاپ‌ها را ایجاد کرد. یکی از آن‌ها     Checkr است.

این استارتاپ در سال ۲۰۱۴ توسط دو نفر بنیانگذاری شد. این افراد در شغل قبلی خود از کند پیش رفتن بررسی پیشینه‌ی رانندگان جهت استخدام ناراضی بودند و همین شد که تصمیم به تسریع این فرآیند گرفتند.

این استارتاپ حال با Uber، Lyft و Instacart همکاری می‌کند.

یونیکورن بالقوه‌ی دیگری که با Uber همکاری می‌کند Earnin  است. این استارتاپ اپلیکیشنی ارائه کرده که به رانندگان کمک می‌کند بلافاصله بعد از سفر کرایه‌ی سفر را به پول تبدیل کنند.

این اپلیکیشن بیش از ۱ میلیون بار دانلود شده و کاربران به طور متوسط ۲۵ بار در ماه بازش می‌کنند.

 

نکته‌ی قابل توجهی که در لیست ۵۰ تایی Pitchbook  وجود دارد این است که ۱۷ تا از آن‌ها در کشورهای مختلف پراکنده هستند. برای مثال ۵ استارتاپ در هند، ۴ تا در چین و ۳ تا در امریکای لاتین قرار دارند.

 

 

اطلاعات بیشتر را می توانید در سایت NYT ببینید:

https://www.nytimes.com/2019/02/10/technology/new-wave-unicorn-start-ups.html

 

 

 

 

 

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه