درخواست جذب سرمایه

امتیاز ایربی‌ان‌بی به میزبانان

اعطای سهام توسط ایربی ان بی

«ایربی‌ان‌بی» قصد دارد میزبانان خود را از حقوق صاحبان سهام بهره‌مند کند

اعطای حقوق صاحبان سهام توسط ایربی ان بی

ایر‌بی‌ان‌بی می‌خواهد به صاحب‌خانه‌هایی که خانه‌هایشان را برای این شرکت به اشتراک می‌گذارند و سبب تقویت خدماتشان می‌شوند فرصت بهره‌مندی از بخشی از این کسب‌و‌کار را بدهد. این شرکت می‌گوید موفقیتش در گرو موفقیت این میزبانان است و دادن امتیاز به آن‌ها سبب ایجاد انگیزه می‌شود.

اما اینکه اعطای این حقوق به چه شکل خواهد بود مشخص نیست و نیازمند قوانین اصلاحی است. به همین دلیل این شرکت ۳۱ میلیارد دلاری از کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) درخواست تجدیدنظر در قوانین مالکیت اوراق بهادار کرده است.

مسلماً برای شرکتی که از زمان تاسیسش در سال ۲۰۰۸ تا به امروز بیش از پنج میلیون میزبان در لیست خود ثبت کرده است چنین کاری مشکل خواهد بود و باید ببینیم که با اصلاح قوانین چه تعداد از این صاحبان خانه این حقوق را دریافت خواهند کرد.

پیچیدگی‌ دیگر این طرح، کسب‌وکارهایی هستند که در خارج از امریکا توسعه پیدا کرده‌اند. حجم زیادی از این شرکت در خارج از امریکا قرار دارد. بر طبق قوانین SEC هر شرکت خصوصی با بیش از ۲۰۰۰ سهامدار و یا شرکت‌هایی با بیش از ۵۰۰ سهامدار که رسمیت امریکایی ندارند باید به ثبت برسند.

ایربی‌ان‌بی مدعی است که در ۸۱ هزار شهر و ۱۹۰ کشور خدمات اسکان ارائه می‌کند که این شرایط، کار اعطای سهام را دشوار خواهد کرد.

ارائه‌دهندگان خدمات به شرکت‌هایی نظیر ایربی‌ان‌بی، اوبر و … از مزایای کارمندان معمولی مثل مرخصی با حقوق، اضافه‌کاری، بیمه و مزایا برخوردار نیستند و این طرح می‌تواند خدمات چنین استارتاپ‌هایی را بیش از پیش تقویت کند.

 

 

منبع:

Airbnb wants to give its hosts equity in its business

 

 

 

 

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه