درخواست جذب سرمایه

استفاده از هوش مصنوعی در بازبینی قراردادها

هوش مصنوعی در قراردادها

«کلاریتی» با استفاده از هوش مصنوعی وظیفه بازبینی قراردادها را از دوش افراد بر می‌دارد

کلاریتی[۱]، یکی از اعضای کلاس تابستانه وای کامبینیتور در سال ۲۰۱۸ است که قصد دارد بخش عمده‌ای از فرآیند بازبینی قراردادها را با استفاده از هوش مصنوعی و بخصوص پردازش زبان طبیعی خودکار سازد.

اندرو آنتوس، مدیر عامل و هم‌بنیان‌گذار شرکت به‌شخصه دردسر بازبینی قراردادها را تجربه کرده‌است. او پس از فارغ‌التحصیلی از رشته وکالت در دانشگاه هاروارد، شغلی پیدا کرد که باید هر روز شانزده ساعت صرف بازبینی زبان قرارداد می‌کرد؛ کاری که به قول خودش ذهن را فلج می‌کند. او فهمید که باید راهی باشد تا بتوان بار این مسئولیت را به فناوری واگذار کرد و این‌گونه شد که کلاریتی به وجود آمد.

«مشتریان، فروشندگان یا تامین‌کنندگان، قراردادی به شرکت‌ها می‌دهند که باید امضا کنند. بنابراین بسیاری از شرکت‌ها از وکلایی تمام وقت یا مشاور برای این کار استفاده می‌کنند. آنتوس توضیح داد که برای امضای این قراردادها باید شخصی آن‌ها را می‌خواند، متوجه می‌شد و تشخیص می‌داد که می‌توانند آن را امضا کنند یا باید تغییراتی در آن ایجاد شود.

شاید فکر کنید خودکارسازی چنین کاری دشوار است اما همانطور که آنتوس گفت، قراردادها یک زبان تقریباً استاندارد دارند و بیشتر شرکت‌ها برای درج آن‌ها از راهنما یا دستورالعمل[۲] استفاده می‌کنند. آنتوس می‌گوید: «دستورالعمل یک فهرست انجام کار برای قراردادهای فروش، پیمان‌نامه‌های عدم افشا و قراردادهای فروشندگان است؛ اینکه آن‌ها به دنبال چه چیزی هستند، ترجیح‌هایشان چیست، با چه مسائلی موافقند و چه مسائلی باید تغییر پیدا کند»

کلاریتی یک سرویس ابری اشتراکی است که قراردادها را با استفاده از NLP در نرم افزار Word شرکت مایکروسافت بررسی می‌کند. وقتی قسمتی از قرارداد با فهرست انجام کار آن دستورالعمل همخوانی نداشته باشد، کلاریتی پیشنهادهایی به جای آن ارائه می‌دهد. سپس یک وکیل واقعی، تغییرات پیشنهادی را بازبینی و آن را تأیید می‌کند. با این شیوه زمانی که نیروی انسانی صرف بررسی می‌کند از یک ساعت یا بیشتر، به ده یا پانزده دقیقه کاهش می‌یابد.

هوش مصنوعی در قراردادهای حقوقی

سال قبل آن‌ها نسخه اولیه این محصول را راه‌اندازی کردند و تابه‌حال ۱۴ شرکت از آن استفاده کرده‌اند. همچنین چهار مشتری، از جمله یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی[۳] برای استفاده از این محصول پول پرداخت کرده‌اند. دلیل خریداری محصول این است که این شرکت‌ها باید تعداد زیادی قرارداد پردازش کنند و کلاریتی به آن‌ها کمک می‌کند در پول و زمان صرفه‌جویی کرده و در عین حال پیوسته ترجیح‌های آنان را به کار بگیرد؛ کاری که شاید وکیل واقعی در انجام آن با مشکل مواجه شود.

آنتوس معتقد است که این راه‌حل، کار را از دوش وکیل‌ها برمی‌دارد و رویای آنان را برآورده می‌کند. با وجود این، آن‌ها فکر می‌کنند که بازبینی قرارداد، کار کسل‌کننده‌ای است و این محصول مسئولیت آن را از دوش وکلا برمی‌دارد تا بتوانند به کارهایی رسیدگی کنند که دقت ذهنی و خلاقیت بیشتری می‌طلبد.

در سال ۲۰۱۶ آنتوس در یکی از کلاس‌های کارآفرینی موسسه فناوری ماساچوست با CTO و هم‌بنیان‌گذار خود، نیچال نادهامونی آشنا شد و این دو خیلی سریع با هم دوست شدند. آن‌ها در همان روز اول تصمیم گرفتند که با هم شرکتی تأسیس کنند. آنطور که خودش می‌گوید: «با هم سه ساعتی را در دانشگاه کمبریج قدم زدیم و تصمیم گرفتیم چنین مشکل جدی که افراد با آن روبرو هستند را برطرف کنیم.»

آن‌ها سه بار برای شرکت در دوره تابستانی وای کامبینیتور درخواست دادند تا بالاخره دفعه سوم پذیرفته شدند. آنتوس می‌گوید اصلی‌ترین ارزش بودن در وای کامبینیتور جامعه دوستانه‌ای است که تشکیل داده‌اند و اینکه در اصلاح نگاه‌هایشان همیشه از هم کمک می‌گیرند.

او در ادامه می‌گوید: «مانند این است که آینه‌ای دائمی داشته باشی که فوراً همه ایرادها و مسائل غیربهینه کسب‌وکارت را به تو نشان دهد.»

نوشته ران میلر

منبع :

Klarity uses AI to strip drudgery from contract review

[۱] http://klaritylaw.com

[۲] Playbook

[۳] private equity funds

مطالب مشابه

 • قالب وردپرس
  • ۹۸/۰۳/۰۲

  بهترینید. تشکر

  پاسخ
  • شکیبا پورمند
   • ۹۸/۰۵/۰۲

   سپاس

   پاسخ
 • ثبت دیدگاه جدید

  نام ایمیل
  دیدگاه