درخواست جذب سرمایه

یونیکورن هایی که دیگر خاص نیستند

رکورد یونیکورن ها

وقتی آیلین لی شریک مدیریتی سابق  Kleiner Perkins و بنیانگذار Cowboy Ventures واژه ی یونیکورن را ابداع کرد فقط ۳۹ شرکت واجد داشتن چنین نامی بودند. اما پنج سال بعد تعداد آن ها ۳۵۳% رشد کرد.

 

امروز فقط در امریکا ۱۴۵ یونیکورن فعال وجود دارد که مجموعاً ۵۵۵/۹ میلیارد دلار ارزش دارند.

 

علت این افزایش این است که شرکت ها تمایل دارند بیشتر خصوصی باقی بمانند و سرمایه ی زیادی نیز در بازار وجود دارد. بنابراین شرکت هایی که در late stage قرار دارند ترجیح می دهند mini-IPO شوند.

 

سرعت یونیکورن شدن رو به افزایش است. همین سه سال پیش متوسط زمان یونیکورن شدن ۷/۵ سال بود اما حالا ۶ سال شده است. شرکت هایی چون Brex (ارائه دهنده محصولات مالی) ، Lime (اشتراک گذاری دوچرخه و اسکوتر برقی) و Bird ( اشتراک گذاری اسکوتر برقی) سریع ترین زمان یونیکورن شدن را به خود اختصاص داده اند. Brex و Lime در کمتر از دو سال، و Bird در کمتر از یک سال یونیکورن شدند و رکورد شکستند.

 

ارزش گذاری ها هم بیش از همیشه افزایش داشته اند. متوسط ارزش استارتاپ های late stage افزایش سالانه ۵۰/۷% داشته است. در همین حال متوسط ارزش استارتاپ های early stage و بذری به ترتیب حدود ۲۸% و ۱۲% افزایش داشته اند. به این ترتیب انتظار می رود که ۲۰۱۸ بیشترین میزان سرمایه گذاری خطرپذیر را بعد از حباب دات کام ها داشته باشد.

 

در نهایت باید گفت ارزش یک استارتاپ نباید فقط بسته به اندازه و سرعت یونیکورن شدن آن باشد. اما در واقعیت، این ها سنجه هایی هستند که در اکوسیستم استارتاپی برای سنجش موفقیت به کار می روند و ارزش یک شرکت را تعیین می کنند.

 

منبع

https://goo.gl/gh65Nx

 

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه