درخواست جذب سرمایه

نقدشوندگی استارتاپ های چینی

راز مزیت استارتاپ های چینی، نقدشوندگی آن‌هاست

امسال IPOهای متعدد شرکت‌های فناورانه‌ی چینی تیترها را پر کرده بودند. اما موضوع جالب‌تر این است که آن‌ها چگونه با این سرعت به این‌جا رسیدند؟

شرکت‌های چینی سریع‌تر از همتایان امریکایی خود به عرضه عمومی می‌رسند و فقط چند سال بعد از اولین جذب سرمایه و اغلب با یک سابقه‌ی کوتاه عملیاتی به سوی بازارهای عمومی حرکت می‌کنند.

با تحلیلی که روی بیست شرکت IPO شده‌ی  فناورانه‌ و معروف چینی انجام شد، متوسط فاصله‌ی بین اولین جذب سرمایه و IPO فقط حدود سه تا پنج سال بود. برای مثال پلتفرم تجارت الکترونیک پیندئودئو (Pinduoduo) در کمتر از سه سال بعد از سری A به ارزش ۱/۶ میلیارد دلار رسید.

زمان عرضه ی عمومی شدن استارتاپ های چینی

امسال یعنی ۲۰۱۸ میانگین زمان عرضه عمومی شدن شرکت‌های فناورانه‌ی امریکایی ۱۰ سال بود. شرکت‌هایی مثل دراپ‌باکس که عرضه‌ی عمومی شدنشان بیش از یک دهه به طول انجامید. این یعنی میانگین زمان عرضه عمومی شدن در چین کمتر از نصف میانگین شرکت‌های امریکایی است.

زمان عرضه ی عمومی شدن استارتاپ های امریکایی

تفاوت در بلوغ بازار، دخالت دولت و حمایت قدرت‌های فناوری همگی بدون شک فاکتورهای مهمی در نقدشوندگی یک شرکت هستند. اما با وجود این‌ها باز هم سرعت نقدشوندگی شرکت‌های چینی عجیب و غریب است.

نقدشوندگی سریع‌تر می‌تواند چرخه‌ی درآمدی، جذب سرمایه و سرمایه گذاری مجدد را به جلو هدایت کند.

سرعت نقدشوندگی یک سنجه‌ی حیاتی برای سلامتی یک اکوسیستم استارتاپی است. نقدشوندگی سریع‌تر چرخه‌ی مثبتی ایجاد می‌کند که سبب سرعت گرفتن جذب سرمایه، سرمایه‌گذاری مجدد، ساخت استارتاپ و در نهایت نقدشوندگی عمومی می‌شود. این چرخه‌ی شتاب‌گرفته می‌تواند برای شرکای محدود‌ صندوق‌های سرمایه گذاری (LPs) که با توجه به تعهدات نقدی خود نیازمند بازده سریع‌تر هستند جذاب باشد.

ذکر این نکته ضروری است که بازده استارتاپ تابعی از سرمایه و زمان است؛ بنابراین خروج‌های سریع‌تر سبب ایجاد بازده‌های بالاتر برای مبالغ سرمایه‌گذاری می‌شود. برای مثال IRR یک سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری که بعد از ده سال، خروج ۵ میلیون دلاری دارد ۲۰% است. اگر همین خروج بعد از پنج سال اتفاق بیفتد IRR آن ۵۰% خواهد بود.

چون تاثیر چین روی جریان سرمایه گذاری خطرپذیر دنیا در حال شدت یافتن است نقدشوندگی تبدیل به یکی از ملاحظات کلیدی شده است. با افزایش استارتاپ های بلوغ یافته در اکوسیستم فناوری چین و افزایش مداوم خروج‌های فوق‌العاده، سرمایه گذاری در این کشور تبدیل به یکی از گزینه‌های جدی برای سرمایه گذاران خطرپذیر خواهد شد؛ حتی اگر این سرمایه گذاری به منظور کاهش دادن مدت زمان، منابع، تلاش و انرژی زیاد مورد نیاز برای ساخت یک شرکت در امریکا باشد.

 

منبع:

China’s secret startup advantage: liquidity

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه