درخواست جذب سرمایه

رکورد سرمایه گذاری خطرپذیر در استارتاپ های اروپایی امسال شکسته شد

استارتاپ های اروپایی امسال حدود ۳۴ میلیارد دلار سرمایه خطرپذیر جذب کردند که این رقم نسبت به سال گذشته ۴۰% رشد داشته است. اروپا با این نرخ رشد، بازارهای امریکایی و آسیایی را هم پشت سر گذاشت. سرمایه گذاری خطر پذیر روی استارتاپ های آسیایی در مقایسه با سال گذشته نصف شده و به ۶۳ میلیارد دلار رسیده است. سرمایه گذاری خطرپذیر انجام شده در امریکا هم با ۱% کاهش نسبت به سال گذشته به ۱۱۷ میلیارد دلار رسیده است.

به نظر می رسد اروپا وارد دوران طلایی خود شده و کیفیت استعدادها، سطح جاه‌طلبی و در دسترس بودن سرمایه در این منطقه کاملا تغییر کرده است.

 

اما امسال چه تغییرات شاخصی وجود داشت؟

  1. امسال سرمایه گذاری خطرپذیر در شرکت‌های فناورانه اروپایی رشد قابل توجهی داشت

استارتاپ های اروپایی امسال ۳۴.۳ میلیارد دلار جذب کردند. در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۳  فقط ۵ میلیارد دلار بود.

در تصویر متحرک زیر این افزایش سرمایه‌گذاری در چهار سال گذشته مشخص است.

 

رکورد سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا

 

۲.عرضه عمومی اولیه شرکت های فناورانه در اروپا بیش از امریکاست

برخلاف باور عمومی، عرضه اولیه شرکت های فناورانه در اروپا بیش از امریکاست و گزارش‌ها نشان می‌دهد این موضوع حداقل در ۵ سال گذشته هم برقرار بوده است.

در سال ۲۰۱۸ اروپا ۸۷ عرضه عمومی شرکت های فناورانه را داشت یعنی بیش از دو برابر این تعداد در امریکا. اطلاعاتی هم که از عرضه های عمومی اولیه امسال تا ماه سپتامبر وجود دارد چیزی در حدود ۳۳ است که این رقم برای امریکا ۲۹ است.

تفاوت در این است که امریکا تعداد عرضه های عمومی اولیه کمتری دارد اما شرکت های فناورانه بزرگتری را عرضه می‌کند.

 

رکورد سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا

 

۳.بسیاری از سرمایه گذاران خواهان شرکت های فناورانه اروپایی هستند

شرکت‌های فناورانه اروپایی به طور فزاینده‌ای در حال جذب سرمایه گذاران امریکایی و آسیایی هستند و جریان ورودی سرمایه از هر دو منطقه امسال رکورد زد. نکته قابل توجه این است ۲۰% از سری های جذب سرمایه اروپایی امسال حداقل یک سرمایه گذار امریکایی داشته‌اند. در سال ۲۰۱۵ این رقم فقط ۹% بود. در این میان ۴% از سری های جذب سرمایه هم حداقل یک سرمایه گذار آسیایی دارند.

حضور سرمایه گذاران امریکایی و آسیایی در سری های بزرگ جذب سرمایه هم قابل توجه است. امسال از هر ۱۰ سری جذب سرمایه بالای ۱۰۰ میلیون دلار، در ۹ تا از آن‌ها حداقل یک سرمایه گذار امریکایی یا چینی حضور داشته است.

 

رکورد سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا

 

۴.فینتک رشد بالایی را تجربه کرد

اغلب حوزه ها امسال رشد بالایی داشتند اما فینتک بیشترین رشد را داشت و ۹ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد. رشد بالای فینتک در اروپا چندان هم جای تعجب ندارد چرا که به گفته  بعضی از بنیانگذاران، اروپا در لبه‌ی تکنولوژی این حوزه قرار دارد.

رکورد سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا

 

 

متن کامل این مقاله را می توانید در سایت Sifted مطالعه کنید.

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه