درخواست جذب سرمایه

آنتولوژی در فناوری حقوقی

آنتولوژی در فناوری حقوقی

 

فناوری هر چقدر هم پیشرفت کند نمی تواند جای انسانها را بگیرد ولی حتما کمک می کند بسیاری از امورِ ساده و تکرارپذیر ماشینی شوند و انسانها را در کارهای پیچیده تر درگیر می کند. به عبارت دقیق تر کمک می کند توانمندیهای انسانی بیشتر از پیش به کار گرفته شوند و ارزش بیشتری ایجاد کنند. مطالبی که گردآوری کرده یا نوشته ام بیشتر درباره کاربرد فناوری در حقوق است ولی احتمالا برای سایر فناوریهای نرم افزاری و  استارتاپهای مشابه نیز مفید خواهد بود.

نرم افزارهای رایانه ای هوشمند توانسته اند همکاری ِ تازه ای از انسان-ماشین را بنیان نهند که کمک شایانی به عمده کسب و کارها و بخصوص حقوقدانان و افراد ذینفع در فرآیندهای حقوقی و امثال آن می کند.

الکس مور از ۸VC معتقد است که فناوری حقوقیِ آینده به وکلا و مشتریان کمک می کند که آنتولوژی حقوقی و یا پدیده های واقعی و حقیقی که بار حقوقی و مسئولیت دارند را مجسم یا اصطلاحاً ویژوالایز کنند!

پدیده هایی مثل تاسیس یک نهاد یا انتیتی حقوقی، فرآیند سرمایه گذاری، اکتساب، تنظیم و مدیریت روابط تامین کنندگان، مسائل حاکمیت شرکتی، شفافیت توافقات و امثال آن به کمک فناوریها می توانند رد و اثر مشخص و قابل اثبات داشته باشند یا فرآیندها بلحاظ دقت و سرعت، بهتر و بهینه تر و مطمئن تر انجام شوند.

در مورد مسائل حقوقی، نرم افزارها و هوش آنها می تواند مجادله ها بر روی ترمها، تحلیلهای آماری، عبارات و مفاد حقوقی غیرمعمول یا خارج از معیارهای طرفین، ثبت رکوردها و تغییرات بر متون، تعیین مسئولیت شخصی و سازمانی بر تدوین متون، توافقات و حتی ثبت تعاملات را به دقت انجام دهند و در موارد اختلافی و خاص قابل ارجاع باشند. مسائلی که اکنون در مدل سنتی آن بخوبی مستندسازی نمی شوند یا انسان انجام می دهد و دارای خطاهایی هستند. به کمک فناوریها، همه طرفها براحتی و سرعت به فهم متون می رسند، مذاکره می کنند و به مرحله اجرا می رسند.

شرکتهای فعال در حوزه هوش مصنوعی قدمهای بسیار خوبی برای خودکارسازی و هوشمند سازی تسکهای تکرارپذیر در صنعت حقوقی برداشته اند. لگال زوم یکی از این شرکتهاست که خدماتی مثل قولنامه ها، اجاره نامه ها، معاملات اعتباری، پتنتها، طرح دعاوی بیمه ای و … را به اصطلاح کامودیتایز کرده است.

صنعت حقوقی همچنان نیازمند تفسیرهای خلاقانه، شهود انسانی درباره انصاف و عدالت، مسئله معقولیت و مصالحه است. مسائلی پیچیده که هنوز از عهده فناوری خارج است. بخاطر همین تا کنار زدن کامل انسان از این خدمات و کارها فاصله زیادی داریم ولی شرکتهای فناورانه و استارتاپها در صنعت حقوقی می توانند در موثرتر کردن گردش کار خدمات حقوقی توفیقاتی داشته باشند و موسسات حقوقی برای مشتریانشان ارزش پیشنهادی والاتری به ارمغان آورند.

کار حقوقی ترکیب پیچیده ای از مکاتبات سنتی، تلفنها و ایمیلها و مذاکره هاست. برای مثال یک مرحله جذب سرمایه برای یک شرکت یا استارتاپ شامل چنین اتفاقات زمانبری هست. احتمالا در این موارد نیاز به پلتفرم یا نرم افزاری هست که طرفهای درگیر در یک فرآیند حقوقی، با مشخص شدن نقش و مسئولیتشان، اسناد خود را در یک مکان مشترک بارگذاری کنند، نسخه های مختلف اسناد ویرایش شده و تغییرات انجام شده را آنلاین ببینند، متوجه ابهامات، سوالات، خواسته های دیگر طرفها بشوند و بسرعت پاسخ دهند. نرم افزارها کمک می کنند تا ساختار یک معامله یا مذاکره، بشکلی شفاف در تعامل وکلا و ذینفعان شکل بگیرد، اطلاعات مناسب به سرعت منتقل شوند و مسئولیت تدوین ساختار و متن بواسطه امضای الکترونیکی و سایر فناوریها برای اشخاص و سازمانها مشخص شود.

یکی از شرکتهایی که در سبد سرمایه گذاری ۸VC وجود دارد anduin است. امثال این شرکتها سعی دارند در کنار خودکارسازی، مکانیزمهای ایجاد اعتماد را پیاده سازی کنند. بسیاری از مسائلی که استارتاپها با تیم خود یا با سرمایه گذاران دارند در این سرویس پیاده سازی شده است. دوستان و همکاران من یا کارآفرینان دیگر به تحلیل آن خواهند پرداخت. الکس مور معتقد است که این سرویس یک ابزار آنتولوژیک حقوقی است که خدمت حقوقی در این زمینه را دگرگون می کند.

مدتی هست که آنتولوژی از فضای فلسفی و نظری وارد حوزه های کاربردی و حتا مهندسی و کسب و کار شده و برخی از فناوریها از جمله بلاکچین و برخی فناوریهای ارتباطات در شبکه های توزیع شده و قراردادهای هوشمند، متمرکز روی این موضوعند. مطالعه درباره آنتولوژی برای کارآفرینان بصیرتهای خوبی برای ایده ها و محصولات نوآورانه می تواند داشته باشد.

اگر فرصتی دست دهد به مرور به مفاهیم مشابه یا بسط همین مفهوم خواهم پرداخت. معتقدم استارتاپهای آینده دیگر ایده های ساده و تکراری نخواهند بود. جامعه به خدمات ارزشمندتری نیاز دارد و نیازهای اصیل و ضروری را باید هدف گرفت. استارتاپهای آینده پیچیدگی های بین رشته ای بیشتری خواهند داشت و احتمالا تیمهای متخصصی با ترکیب جامعه شناسان، روانشناسان، حقوقدانان و سایر متخصصان علوم انسانی در کنار تکنسینها و مهندسان شکل خواهند گرفت.

 

نوشته من برداشتهایی از این متن است :

https://medium.com/8vc-news/technology-and-the-future-of-law-8cd8aad51295

همچنین مطالعه این مقالات خالی از لطف نیست:

 

https://medium.com/ontologynetwork/the-first-open-letter-to-the-ontology-technology-community-a65fe024ae1f

https://www.expertsystem.com/enterprise-taxonomy-ontology-management

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه