درخواست جذب سرمایه

افت جایگاه کارآفرینی و سرمایه گذاری خطرپذیر امریکا در جهان

افت جایگاه کارآفرینی امریکا

مطالعات جدید انجام شده توسط مرکز کارآفرینی امریکا (Center for American Entrepreneurship)   نشان می‌دهد که امریکا در حال از دست دادن جایگاه  کارآفرینی خود در جهان به عنوان هسته‌ی اصلی استارتاپ ها و سرمایه گذاران خطرپذیر است.

تحلیل‌های انجام شده، جریان سرمایه گذاری خطرپذیر را روی بیش از ۱۰۰ هزار معامله در طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار داده‌اند و مشخص شده در حالی که امریکا هنوز هم بزرگترین ارائه دهنده‌ی  سرمایه گذاری خطرپذیر در دنیاست سهم جهانی این کشور به شدت در حال کاهش یافتن است.

در دهه‌ی ۹۰ سهم امریکا از سرمایه گذاری خطرپذیر دنیا ۹۵% بود. در سال ۲۰۱۲ این میزان به ۷۰% کاهش یافت و در انتهای ۲۰۱۷ سهم جهانی امریکا از کل سرمایه گذاری خطرپذیر به ۵۰% سقوط کرد.

در طی دهه‌ی گذشته کشورهای غیرامریکایی سبب رشد اقتصاد جهانی استارتاپی و سرمایه گذاری خطرپذیر شده‌اند که میزان این سرمایه گذاری ها از ۵۰ میلیاد دلار به بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار رسیده است.

 چین، هند و انگلستان حال یک‌سوم از معاملات و سرمایه گذاری های خطرپذیر را به خود اختصاص داده‌اند و در طی ده سال گذشته سهم این کشورها ۲ تا ۳ برابر رشد کرده است.

جای تعجب نیست که چین بزرگترین نقش را در جهانی کردن سرمایه گذاری خطرپذیر و کاهش سهم امریکا در اکوسیستم استارتاپی دارد.

 

افت جایگاه کارآفرینی امریکا

 

در سه سال گذشته چین نزدیک به یک‌چهارم از کل سرمایه گذاری خطرپذیر را در دست گرفته است. علت اصلی صعود چین برمی‌گردد به رشد معاملات کلان (mega deals) در مراحل آخر استارتاپ ها که میزان این سرمایه گذاری ها حداقل ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. امروزه معاملات کلان سهم عمده‌ای در رشد سرمایه گذاری خطرپذیر دارند. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ فقط دو معامله‌ی کلان انجام شد. از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ هشت تا از این معاملات بسته شد و از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ تعداد این معاملات به ۸۰ رسید که یک‌پنجم از کل سرمایه گذاری خطرپذیر را شامل می‌شد. در همین زمان نصف این معاملات از آن چین بود.

در حال حاضر از ۲۰ شهر فعال در دنیا که در رشد سرمایه گذاری خطرپذیر سهم عمده‌ای دارند فقط ۶ شهر متعلق به امریکاست و ۱۴ تای دیگر در آسیا و اروپا قرار دارند.

با رشد اکوسیستم‌های استارتاپی در سراسر جهان، کارآفرینان برای تاسیس شرکت‌هایشان و دسترسی به سرمایه گذاران خطرپذیر دیگر نیازی به حضور در امریکا ندارند. سیلیکون ولی دیگر مرکز جهان نیست و جغرافیای جهانی استارتاپ ها و سرمایه گذاری خطرپذیر در حال تغییر است.

 

منبع:

Study says the US is quickly losing its entrepreneurial edge

مطالب مشابه

ثبت دیدگاه جدید

نام ایمیل
دیدگاه